Save $10 in 10 Minutes: Examine Your Grocery Bill

We all spend money on groceries, and eating at home (instead of dining out) is a great way to save cash each month. But can we optimize our grocery experience to save that extra bit of cash now, for more fun later? Let’s check it out. Being financially savvy isn’t rocket science. Sometimes all it takes is a little bit of research, planning and you’ll be saving cash in no time. Taking a 5-10 minute look at your grocery bill will save you at least $10, if not more. The Check Out Shop as you normally would – go ahead and get your standard groceries. When you’re done, hold onto the receipt. After getting home, sit down and look at what you bought. See where you spent the majority of your cash. Does anything jump out at you as too expensive or more than you thought?  Chances are, you are going to be surprised with at least some of the pricing and where your cash went. Shop Around Do you consistently purchase similar groceries each week? Try the same grocery order at a different grocery store or market. Again, take a few minutes to check out the

Save $100 In 10 Minutes: Grocery Shopping That Actually Saves

This Save $100 in 10 Minutes tip takes 10 minutes of planning and then the usual amount of time it takes to grocery shop. If you’re like me, you know what you like to cook and eat… but when you get to the grocery store your mind is as blank as your 10th grade History test in a nightmare. I walk around, picking up random stuff and have no idea what to cook when I get home and it’s time for dinner. To combat this I started figuring out what I cook/eat on a regular basis (the plan) and what elements of it can be bought in bulk (the savings). Anything that is non-perishable is a great opportunity for long-term savings on groceries. What do I cook? One example: I always cook pasta with some basic ingredients: garlic, diced tomatoes, olives and vegetables – it’s quick, healthy and cheap. Instead of running out to get a single tin of each of those items, I realized I could make a one-time large purchase of all of the items in bulk and wind up saving a bundle. When buying a flat of diced tomato cans (12 cans for $4.