My $300 Shoes and Me

If you’ve been reading this blog for awhile, you know quite well that I’m not a fancy lady. I like things easy, and fun, but I’m no girly-girl. You’re far more likely to find me in sneaks and a sweatshirt than a dress and heels. That said, I clean up well. I’m not bragging, it’s just a fact. When I do manage to get into a dress, I look and feel great for the most part. The one exception in this department, however, has always been shoes. I can’t deal with heels. I watch celebrities and clubbing types do it with ease, as though they were born with heels on (that’s a gross image! Sorry!). I’ve never understood it. I thought there was some secret world of girldom that I was not privy to. That is, until December 30, 2011. A day that will forever go down in the history books for me as Shoegate. And why is this? Well, I dropped into Umeboshi, a lovely shoe store on Main Street in Vancouver. I’ve been there before, and I’ve even tried shoes on there before. But I’ve never

Buy In Bulk and Save Big Bucks

Frugal shoppers have long been wise to the secret of buying in bulk. If it’s something you truly use a lot of, you can save a ton of money each year. I ran across a wonderful bulk foods site today. Ironically, it’s www.bulkfoods.com. At Bulk Foods they offer a huge variety of products; Nuts, grains, beans, dried fruits, dried vegetables, powders, salts, yeast, spices, even organic selections. You have some variety in the prices too. You can purchase anywhere from a single pound to up to thirty pounds of their individual items. For those with a sweet tooth, Bulk Foods is going to work even better. Many of us like to make candy over the holidays and that is sadly getting more and more expensive every year. Bulk Foods carries pre-made candies in the form of mints, jellies, sours, gummies, suckers, rock candy, low carb candies, and even sugar free chocolates. If you’d rather make your own candies then don’t miss their sale on Mercken’s chocolate. This is some of the finest chocolate in the entire world, and it’s as low as $4 a pound at Bulk Foods. Since everything at Bulk